„Teatr historią Białej pisany” to projekt realizowany przez Fundację „W rozwoju”, finansowany z funduszy programu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO 2016-2018”. Wraz z mieszkańcami Białej – dziećmi, ich rodzicami i dziadkami, poszukiwaliśmy historii rodzinnych związanych z Gminą Biała i na ich podstawie utworzyliśmy teatr międzypokoleniowy.
Finałem działań była premiera spektaklu 30 października 2016 w Gminnym Ośrodku Kultury w Białej oraz nagranie teledysku do piosenki regionalnej. Chcieliśmy promować wielokulturowość Białej właśnie poprzez teatr opowiadający o losach ludności Gminy oraz śpiew tradycyjnych pieśni z tego regionu.
Teatr ze społecznością (ang. Community Theatre) to interaktywna forma działań animacyjnych adresowanych do konkretnych społeczności. Celem teatru jest integracja danej społeczności poprzez uczestnictwo w wydarzeniach o charakterze artystycznym. Rezultatem jest zwykle przygotowanie i realizacja z osobami należącymi do społeczności, a nie będącymi profesjonalnymi aktorami spektaklu teatralnego opartego o historie ludzi, wydarzania czy legendy ważne dla tej społeczności. Ideą tego rodzaju projektów jest realne włączenie społeczności do prac nad spektaklem.
Uczestnicy społeczności, wspólnie z osobami prowadzącymi, piszą scenariusz, muzykę, tworzą kostiumy, scenografię oraz grają w spektaklu. Badania Johna Somersa (2012) pokazują, że niejako efektem ubocznym tworzenia Teatru ze Społecznością jest poznanie nowych ludzi/sąsiadów i odnalezienie swojego miejsca w społeczności. Somers pisze: utraciliśmy nawyk generowania naszej własnej kultury.
Przyzwyczailiśmy się do poczucia, że kultura jest czymś, co powinniśmy kupować lub oglądać w telewizji, ponieważ tworzą ją inni ludzie. Tymczasem kultura to nie jest rezerwat tylko dla artystów, którzy są opłacani za swoją pracę, ponieważ cała populacja posiada umiejętności, które mogą być wykorzystane w tworzeniu dobrej sztuki w społeczności (s8., „Teatr ze społecznością”, 2012)
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=nNcCvOJs14k]