Integracja międzypokoleniowa

Integracja międzypokoleniowa jest dla nas ważnym tematem. Zależy nam na społeczeństwie, w którym osoby starsze są szanowane za swoją mądrość życiową, doświadczenie i chęć dzielenia się czasem z innymi. Chcemy by młodzi czerpali od starszych wytrwałość w działaniu, wrażliwość na świat i ludzi. Chcemy by seniorzy uczyli się od młodych otwartości na nowe, optymizmu i wiary, że wszystko jest możliwe. Wykorzystujemy ku temu metodę Teatru ze społecznością.

Teatr ze społecznością (ang. Community Theatre TS) to interaktywna forma działań animacyjnych adresowanych do konkretnych społeczności. Celem TS jest integracja danej społeczności poprzez uczestnictwo w wydarzeniach o charakterze artystycznym. Rezultatem jest zwykle przygotowanie i realizacja z osobami należącymi do społeczności, a nie będącymi profesjonalnymi aktorami spektaklu teatralnego opartego o historie ludzi, wydarzania czy legendy ważne dla tej społeczności. Ideą tego rodzaju projektów jest realne włączenie społeczności do prac nad spektaklem. Uczestnicy społeczności, wspólnie z osobami prowadzącymi, piszą scenariusz, muzykę, tworzą kostiumy, scenografię oraz grają w spektaklu. Cechy charakterystyczne: przedstawianie prawdziwych historii pochodzących z danych społeczności w miejscach, w których rzeczywiście miały miejsce.

Zaangażowanie wielu osób, nie tylko w sam teatralny występ. Ludzie angażują się na wielu frontach, tj. transport, catering, oświetlenie, dźwięk, tworzenie materiału filmowego. Badania Johna Somersa (2012) pokazują, że niejako efektem ubocznym tworzenia Teatru ze Społecznością jest poznanie nowych ludzi/sąsiadów i odnalezienie swojego miejsca w społeczności. Somers pisze: utraciliśmy nawyk generowania naszej własnej kultury. Przyzwyczailiśmy się do poczucia, że kultura jest czymś, co powinniśmy kupować lub oglądać w telewizji, ponieważ tworzą ją inni ludzie. Tymczasem kultura to nie jest rezerwat tylko dla artystów, którzy są opłacani za swoją pracę, ponieważ cała populacja posiada umiejętności, które mogą być wykorzystane w tworzeniu dobrej sztuki w społeczności (s8., „Teatr ze społecznością”, 2012).

Przejdź do treści