Projekt „Gra w historię”

Projekt „Gra w historię”

„W rozwoju” zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach projektowania gry miejskiej oraz badania historii poprzez przekazy ustne jej świadków (Oral history).
Warsztaty będą trwać cztery dni, podczas obozu szkoleniowego na Górze świętej Anny, w okresie od 22 do 25.07.2019r..

Efektem warsztatów będzie przeprowadzenie gry miejskiej w Strzelcach Opolskich w dniu 01.09.2019 roku, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Warsztaty skierowane są do liderów i działaczy młodzieżowych w wieku 13 – 23 lat mieszkających w powiecie strzeleckim lub powiatach ościennych.

Oral history to interdyscyplinarna metoda badań historycznych odwołująca się do wywołanych przez badacza relacji ustnych. „Bazując na ludzkiej pamięci pomaga konstruować nową wizję przeszłości lub modyfikować i uzupełniać już istniejącą, opartą na analizie źródeł pisanych. Świadek historii w oparciu o osobiste przeżycia i poglądy, wraz z badaczem tworzy przekaz, który zostaje zarejestrowany jako nagranie dźwiękowe lub audiowizualne. Forma ta pozwala uchwycić zarówno komunikaty werbalne, jak i niewerbalne.” (K.Nowak, „Metodologia oral history”).

Zajęcia będą prowadzone przez certyfikowane trenerki:

Magdalenę Bury – Zadrogę – „Projektowanie gry miejskiej w oparciu o historię”.
Uczestnicy nauczą się tworzenia gier miejskich korzystając z odnalezionych przez siebie materiałów historycznych, także tych nieoczywistych. Po opracowaniu gry uczestnicy przygotują także wszelkie pomoce i rekwizyty konieczne do jej przeprowadzenia.

oraz

Mayę Mirosławę Tomanik – „Historia lokalna – po co ją poznawać?” oraz „Oral history – badanie historii poprzez słuchanie”.
Uczestnicy dowiedzą się jakie wartości niesie słuchanie opowiadań żywych świadków historii oraz jak przeprowadzić wywiad, by uzyskać historie osobiste od świadków.

Wszystkie warsztaty prowadzone są za pomocą technik aktywnych, co oznacza, że nikt nie będzie się nudził na warsztatach, a wiedza i umiejętności przyjdą w sposób niemal niezauważony dla uczestników podczas przyjemnie i aktywnie spędzonego czasu na wspólnej zabawie.

Zapisy przyjmujemy do 10.07.2019r. przez formularz wysłany na e-mail fundacji: biuro@fundacjawrozwoju.org

Projekt dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Zgłoszenie do projektu GWH

Zgoda rodzicow na uczestnictwo GWH

 

Strona jest przyjazna ciasteczkom. Przeglądając ją, zgadzasz się na ich użycie.Ok!

Trwa wczytywanie...
Trwa wczytywanie...