Projekt „Teatr historią Białej pisany”

Projekt „Teatr historią Białej pisany”

„Teatr historią Białej pisany” to projekt realizowany przez Fundację „W rozwoju”, finansowany z funduszy programu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO 2016-2018”. Wraz z mieszkańcami Białej – dziećmi, ich rodzicami i dziadkami, poszukiwaliśmy historii rodzinnych związanych z Gminą Biała i na ich podstawie utworzyliśmy teatr międzypokoleniowy.

Finałem działań była premiera spektaklu 30 października 2016 w Gminnym Ośrodku Kultury w Białej oraz nagranie teledysku do piosenki regionalnej. Chcieliśmy promować wielokulturowość Białej właśnie poprzez teatr opowiadający o losach ludności Gminy oraz śpiew tradycyjnych pieśni z tego regionu.

Teatr ze społecznością (ang. Community Theatre) to interaktywna forma działań animacyjnych adresowanych do konkretnych społeczności. Celem teatru jest integracja danej społeczności poprzez  uczestnictwo w wydarzeniach o charakterze artystycznym.  Rezultatem jest zwykle przygotowanie i  realizacja z osobami należącymi do społeczności, a nie będącymi profesjonalnymi aktorami  spektaklu teatralnego opartego o historie ludzi, wydarzania czy legendy ważne dla tej społeczności. Ideą tego rodzaju projektów jest realne włączenie społeczności do prac nad spektaklem.

Uczestnicy społeczności, wspólnie z osobami prowadzącymi, piszą scenariusz, muzykę,  tworzą kostiumy, scenografię oraz grają w spektaklu. Badania Johna Somersa (2012) pokazują,  że niejako efektem ubocznym tworzenia Teatru ze Społecznością jest poznanie nowych ludzi/sąsiadów i odnalezienie swojego miejsca w społeczności. Somers pisze: utraciliśmy nawyk generowania naszej własnej kultury.

Przyzwyczailiśmy się do poczucia,  że kultura jest czymś, co powinniśmy kupować  lub oglądać  w telewizji, ponieważ tworzą ją inni ludzie. Tymczasem kultura to nie jest rezerwat tylko dla artystów, którzy są opłacani za swoją pracę,  ponieważ cała populacja posiada umiejętności, które mogą być wykorzystane w tworzeniu dobrej sztuki w społeczności (s8.,  „Teatr ze społecznością”,  2012)

Strona jest przyjazna ciasteczkom. Przeglądając ją, zgadzasz się na ich użycie.Ok!

Trwa wczytywanie...
Trwa wczytywanie...