Teatr ze Społecznością – czym jest i dlaczego pracujemy tą metodą?

Teatr ze Społecznością – czym jest i dlaczego pracujemy tą metodą?

Teatr ze społecznością (ang. Community Theatre) to interaktywna forma działań animacyjnych adresowanych do konkretnych społeczności. Celem teatru ze społecznością jest integracja danej społeczności poprzez uczestnictwo w wydarzeniach o charakterze artystycznym. Rezultatem jest zwykle przygotowanie i realizacja z osobami należącymi do społeczności, a nie będącymi profesjonalnymi aktorami spektaklu teatralnego opartego o historie ludzi, wydarzania czy legendy ważne dla tej społeczności. Ideą tego rodzaju projektów jest realne włączenie społeczności do prac nad spektaklem.

Uczestnicy społeczności, wspólnie z osobami prowadzącymi, piszą scenariusz, muzykę, tworzą kostiumy, scenografię oraz grają w spektaklu.

Cechy charakterystyczne:

  • przedstawianie prawdziwych historii pochodzących z danych społeczności w miejscach, w których rzeczywiście miały miejsce.
  • Zaangażowanie wielu osób, nie tylko w sam teatralny występ. Ludzie angażują się na wielu frontach, tj. transport, catering, oświetlenie, dźwięk, tworzenie materiału filmowego.

Badania Johna Somersa (2012) pokazują, że niejako efektem ubocznym tworzenia Teatru ze Społecznością jest poznanie nowych ludzi/sąsiadów i odnalezienie swojego miejsca w społeczności. Somers pisze: utraciliśmy nawyk generowania naszej własnej kultury.

Przyzwyczailiśmy się do poczucia, że kultura jest czymś, co powinniśmy kupować lub oglądać w telewizji, ponieważ tworzą ją inni ludzie. Tymczasem kultura to nie jest rezerwat tylko dla artystów, którzy są opłacani za swoją pracę, ponieważ cała populacja posiada umiejętności, które mogą być wykorzystane w tworzeniu dobrej sztuki w społeczności („Teatr ze społecznością”, 2012, s8).

Strona jest przyjazna ciasteczkom. Przeglądając ją, zgadzasz się na ich użycie.Ok!

Trwa wczytywanie...
Trwa wczytywanie...